Všichni, kdo kdy bydleli v paneláku ví, že zde koupelny nemají denní světlo, protože jsou vždy situované uvnitř dispozice bytu. Musíte ale na přirozené osvětlení v panelákové koupelně rezignovat? Když se rozhodnete pro radikální rekonstrukci bytového jádra, tak rozhodně ne!
Byt mojí klientky je situován v panelovém domě z konce 70-tých let, kde bylo původní jádro umakartové. U příležitosti výměny svislých rozvodů v domě se rozhodla využít situace a ve stejné době jádro kompletně předělat.
Původně byla v bytě samostatná toaleta bez umyvadla, přístupná z předsíně a samostatná koupelna, (hodně neprakticky) přístupná přes kuchyň. Mezi záchodem a koupelnou sice byly dveře, ale nepoužívaly se, protože byly „zatarasené“ pračkou.

Zadání mé klientky, které by bylo jinak docela snadno řešitelné, komplikovala jedna zásadní věc – bylo potřeba využít zařizovací předměty, obklad a dlažbu, které už měla nějakou dobu nakoupené pro předělávku koupelny v jiném bytě, kterou nakonec nerealizovala. Asi vás nepřekvapí, že zmiňované obklady a dlažby se v době rekonstrukce už bohužel nevyráběly a nedaly se dokoupit, proto jsme musely pracovat jen s výměrami, které jsme měli k dispozici. (A zároveň doufat, že realizační firma nic nezkazí, aby nám obklad ani dlažba nechyběly…)
Zásadním rozhodnutím, které ušetřilo jak prostor, tak i množství použitého obkladového materiálu, bylo spojení koupelny se záchodem. Klientka bydlí v bytě sama a neměla žádný důvod trvat na oddělení těchto dvou místností.

Rozměry koupelny se přizpůsobovaly jak již koupené vaně a umyvadlu, tak i řešení kuchyně, která s koupelnou sousedí. Vana i umyvadlo byly umístěné podél instalační příčky, ve které jsou vedené všechny rozvody.


Pračku jsme nakonec zakomponovaly do kuchyňské linky, čím se v koupelně uvolnila spousta místa a navzdory malým reálným rozměrům působí velice prostorně.
Vytoužený světlík jsme umístily nad vanu, kde je orientován do světlejší a prostornější části kuchyně. Původně měl být řešený jako otevíravé okénko, ale nakonec se klientka rozhodla použít sklobeton. I takto malý světlík dokáže přivést do jinak tmavé koupelny spoustu přirozeného světla a díky němu při běžném denním používání není nutné v koupelně svítit.


No a problém s výměrou obkladu se nakonec vyřešil tím, že část stěn mezi obkladem a stropem byla omítnuta a namalovaná na bílo.
Jak vidíte, i pro zdánlivě těžko realizovatelné a komplikované požadavky se nakonec dá najít řešení. Pokud si nevíte rady, ale nechcete na svoje představy rezignovat, neváhejte se zeptat odborníka.