Kuchyňská linka půdorysného tvaru písmena „L“ může být řešena i úplně jinak, než by vás napadlo. Nejčastěji se navrhuje do rohu místnosti, ale v některých případech je možné udělat ji i „za roh“. Tímto neobvyklým řešením lze dosáhnout velice účelného využití prostoru a zároveň provoz kuchyně zjednodušit a zefektivnit.
Tento článek je pokračováním předchozího příběhu o panelákové koupelně se světlíkem. Přibližuje rekonstrukci další důležité místnosti bytu, a to kuchyně.
Jak už jsem v předešlém příspěvku zmiňovala, byt mojí klientky je situován v panelovém domě z konce 70-tých let, kde bylo původní jádro umakartové. U příležitosti výměny svislých rozvodů v domě se rozhodla využít situace a ve stejné době jádro i přilehlé místnosti kompletně předělat.
Tento typ bytů má atypicky řešenou kuchyň na půdorysu písmena „L“. V užší části, přímo navazující na předsíň, byla umístěná kuchyňská linka a v prostornější části, u okna s balkonem, jídelní sezení. Uspořádání a provoz místnosti komplikoval fakt, že v původním stavu byla koupelna (a to hodně neprakticky) přístupná právě přes kuchyň. Mezi koupelnou a záchodem sice byly dveře, ale ty byly „zatarasené“ pračkou, a tudíž se nepoužívali.
U plánování rekonstrukce jsme souběžně koordinovaly návrh obou prostor – kuchyně i koupelny. Délky jednotlivých příček a rozměry místností jsme přizpůsobovaly tak, aby se tam vešlo vše podle klientčiných představ.

V novém řešení byla kuchyňská linka navržená na stejném místě, ale díky zrušení dveří do koupelny bylo možné protáhnout ji až „za roh“ a rozšířit o další pracovní plochu a úložné prostory. Toto prodloužení umožnilo do linky vestavět i pračku a vytvořit prostor pro umístění lednice. Podél stěny naproti lince bylo navržené úzké snídaňové sezení, po stranách s úložnými skříňkami na kuchyňské nádobí. Jídelní stůl zůstal na původním místě, v širší části kuchyně u okna.


V průběhu realizace jsme některé části návrhu upravily podle klientčiných aktuálních potřeb.
Protože paní bydlí v bytě sama, snídaňové sezení vyhodnotila jako zbytečné a tento prostor chtěla raději využít k umístění dalších skříněk s odkládací plochou ve stejné výšce jako pracovní plocha linky. Díky tomu bylo možné zrušit nástěnné skříňky navržené v jídelní části, které byly hůře přístupné, a z plánovaných úložných prostor přesto nic neubylo. A nakonec jsme ostrý roh linky eliminovaly atypickou zkosenou skříňkou.



I do komplikovanějších prostor dokáže odborník navrhnout účelné a praktické řešení. Jak sami vidíte, návrh, který vám architekt vytvoří, nemusí být finální. Pokud v průběhu realizace zjistíte, že něco potřebujete jinak, není problém cokoliv upravit podle vašich aktuálních představ.