3 tipy pro řešení šatních skříní z mé praxe

StaroNOVÉ bydlení-3 tipy pro řešení šatních skříní z mé praxe-šatní skříň v ložnici navrhnutá na míru

V předešlém článku o vile Winternitz v Praze jsem zmiňovala, jak promyšleně je v jejích prostorách navržený vestavěný nábytek, a jak můžou být zde použitá řešení inspirativní i pro současné bydlení.

Na míru navrhnuté skříně a nábytek vám umožní efektivně využít prostor a ušetřit v bytě spoustu místa. Sice se jedná finančně náročnější řešení, ale v případě malých bytů se do něj rozhodně vyplatí investovat.

Pokud se vám řešení na míru z různých důvodů nezamlouvá (vysoká cena, delší doba zpracování a pod.), existují i levnější a rychlejší možnosti. Spousta prodejců nábytku nabízí jednoduchá „modulová“ řešení, u kterých si můžete skříně vyskládat sami, přesně podle svých potřeb a představ.

1. Detailně promyslete, co kam uložíte

Než začnete návrh úložných prostor řešit, promyslete si, co všechno chcete a potřebujete mít ve skříních uložené. Určitě jste to už mnohokrát slyšeli, ale z mých zkušeností je tento tip ten nejdůležitější a je potřeba jej klientům pořád připomínat.

Uložení oblečení a „měkkých“ věcí není až takový problém – sice se vám beze sporu vyplatí nad jejich ukládáním přemýšlet, ale v nejhorším je prostě přeskládáte a uložíte jinak.

Kde je ale opravdu důležité předem se nad umístěním zamyslet, to jsou „tvrdé“ věci (elektronika, sportovní potřeby, domácí spotřebiče, atd.). Ty totiž do malého prostoru jen tak jednoduše „nevmáčknete“…

U těchto věcí je ideální předem si je odměřit, aby bylo možné navrhnout optimální místo k jejich uložení. Pak máte jistotu, že se vám do skříní vše pohodlně vejde. Navíc jsou navržené police velké „tak akorát“, co vám v konečném součtu může ušetřit spoustu prostoru / místa.

Pokud nad uložením věcí předem přemýšlíte, dokáže vám bytový architekt nebo interiérový designér najít vhodný prostor i pro předměty, na které se často zapomíná a jenom někde překážejí. Mým klientům jsem např. v šatní skříni v předsíni vytvořila speciální prostor pro uložení vysavače, sušáku na prádlo a žehlícího prkna.

2. Zvolte optimální hloubku skříní

Standardní hloubka šatních skříní je 60 cm, co je rozměr ideální pro vnitřní police. Pokud plánujete ve skříni klasické závěsné tyče na ramínka a zároveň posuvné dveře, doporučuji hloubku zvětšit na 65-70 cm. Speciálně když chcete ve skříni věšet zimní bundy a kabáty, je větší hloubka velice praktická. Dveře pak lze pohodlně otevírat a nehrozí, že se vám při posouvání budou do nich zachytávat rukávy oblečení.

I prostory, kde není zmiňovaná hloubka 60 cm, je možné prakticky využít. Pokud máte k dispozici 40-50 cm, lze navrhnout skříně s vnitřními policemi, vhodné např. pro ukládání oblečení.

Při menší hloubce jsou ideálním řešením otevřené police, ve stejném designu jako skříně (zvlášť pokud na ně přímo navazují). Do polic s hloubkou 30 cm se vám pohodlně vejde knihovna nebo dokumenty z domácí kanceláře. Pokud máte místa ještě míň, ani to nemusí být problém – úzké poličky můžete využít na vystavění dekorativních předmětů, fotek nebo suvenýrů z cest. Mým klientům tato řešení často navrhuji, aby různé „zbytkové“ prostory, např. za dveřmi nebo vedle skříní, nezůstaly nevyužité.

3. Využijte rohy místností

Rohy místností nejsou při navrhování úložných prostor žádnou překážkou. Naopak, i ty lze účelně využít. V případě vestavěných skříní se nejčastěji umísťuje do rohu závěsná tyč na dlouhé oblečení, ideálně takové, které nenosíte denně (např. společenské šaty, sezónní oblečení a pod.). U rohových řešení je navíc možné kombinovat různé hloubky skříní a tím co nejlíp využít prostor, který je v dané místnosti k dispozici. Zajímavostí je, že pokud je část skříně „za rohem“ krátká, má jenom 1 posuvné dveře, které pak zajíždí dovnitř skříně.

Pokud to prostorové možnosti dovolí, své klienty k rohovým skříním často vybízím. Při optimálním uspořádání vnitřního prostoru a vhodně zvolené hloubce jednotlivých částí mohou totiž na relativně malé ploše získat spoustu úložného místa.

Toužíte po samostatné šatně ale nemáte pro ni v bytě vhodnou místnost? Pokud je v rohu vaší ložnice nebo předsíně dostatek místa, můžete zrealizovat tzv. „skříňovou“ šatnu. Není vymezena stavebně (zděnými příčkami), jenom posuvnými dveřmi (popř. v kombinaci pevnými dřevěnými panely), které jsou od samotné skříně odsazené o šířku potřebnou na průchod a manipulaci s uloženými věcmi. Pamatujte, že pokud se chcete uvnitř šatny pohodlně pohybovat a bez problémů dosáhnout do všech polic, volný prostor – průchod by měl být alespoň 60-70 cm, ideálně až 80-90 cm.

Skříňová šatna je ideálním řešením do ložnice – pokud do ní instalujete vnitřní osvětlení, můžete se v ní při převlékání zavřít a nemusíte rušit partnera, který právě spí. I tady platí, že je možné zkombinovat různé hloubky a uzpůsobit vnitřní uspořádání tak, aby co nejlíp vyhovovalo vaším potřebám.